Szauna, oktatás módszertan, vodka és persze a Mikulás – néhány dolog, amire egyből asszociálhatunk, ha a finnek szóba kerülnek. Anyai nagyapám bátyja – nyugodtan mondhatom – világhírű finn-ugor nyelvész professzor volt, aki 1974-től nyugdíjba vonulásáig a Bécsi Egyetem Finnugor Intézetének rendes egyetemi tanáraként főleg a permi (különösen a zürjén) és az obi-ugor nyelveket kutatta. A finn-magyar nyelvrokonságra mostanság egyesek divatosan csak legyintenek. Akárhogyan is, a hasonlóságok vagy éppen a különbségek miatt lelkesen vártam az utazást Helsinkibe, ahová a Planmeca gyárba tervezett látogatásra és szakmai továbbképzésre a cég hazai disztribútora, Görbe Ferenc invitált, a Sanitaria Kft. képviseletében.
A Planmeca céget Heikki Kyöstilä alapította 1971-ben. Kezdetben orvosi ülő alkalmatosságokat és műszertároló kis szekrényeket gyártottak, de igen hamar bővült a portfólió és a volumen is: a '80-as évektől már piacon voltak mikroprocesszor vezérelte fogászati kezelőegységgel és panoráma röntgen készülékkel is. Ugyanebben az időszakban kezdtek együttműködni fejlesztés terén a Helsinki Egyetemmel – ma már több mint 300 fogorvosi képzőhellyel állnak partneri kapcsolatban világszerte, köztük a Semmelweis Egyetemmel is.
Kétség kívül Kyöstilä úr gazdag ember, 2017-ben az első finn Forbes Magazin címlapján szerepelt – ezért volt számomra nem kis meglepetés, amikor a gyáron belüli egészen személyes környezetébe invitált bennünket, a csoport minden egyes tagját kézfogással köszöntötte, és elmondta, hogy mennyire örül, hogy ott vagyunk. Rendkívül jól eső érzés volt az a figyelmes gesztus is, hogy a több emeletes gyáróriás főbejárata felett a finn nemzeti lobogó mellett hazánkét is fújta a hideg sarki szél.
Mert bár itthon sem volt az a banánrohasztó hőség, de Helsinkibe érkezésünkkor ott már beköszöntött a tél – az a fajta hóeséses tél, amilyen legutoljára talán a 2000-es évek elején volt itthon. Mikulás hazájában tehát jogosan kaphatta el az embert a Karácsony-váró életérzés.
Már a reptérre külön Planmeca-s busz jött értünk. Tényleg úgy éreztem magam, mint a Dream Team Barcelonában – tényleg már csak egy helikopter hiányzott volna, ami végig ott köröz felettünk minden buszutunk alkalmával. A finnek vendégszeretete és figyelmessége egészen egyedülálló volt.
A Planmeca pionírnak számít a digitális fogászat terén: csúcsminőségben gyártanak 2D-s és 3D-s képalkotó berendezéseket (röntgeneket és CBCT-ket), száj- és arc szkennereket, 3D nyomtatókat és ún. CAD/CAM frézgépeket. PlanMed projektjük révén általános orvosi berendezéseket: ízületi CT és mammográfiás géppel is piacra léptek. A cég több mint 500 disztribútorával a világ 120 országában van jelen, 4.500 embert foglalkoztat, az éves forgalma kb. 1,2 milliárd €-ra rúg. És nem mellesleg 2023 januárjától egyesül – konkrétan megvették – a KaVo Dentallal, ami profiljában nagyon hasonló német székhelyű, 100 évnél is régebbi múlttal rendelkező vállalat.
Egészen döbbenetes élmény volt végignézni a komplett gyártási munkafolyamatokat és előadásokat hallgatni az élvonalbeli fejlesztőktől. Végig követhettük, amint a nagyobb gépek alumíniumöntvény alkotóelemeit targonca nagyságú automatizált robotok hozzák és viszik az összeszerelő térben, majd egy speciális felületkezelésen esnek át, egészen addig, hogy a legkisebb processzor hol kerül bele, hogyan csomagolják, stb. Gyakorlatilag minden funkciót ellenőriznek, mielőtt a produktum a következő stációhoz érkezne.
Éves a cég éves árbevételének (tehát nem hasznának!) 10%-át R&D-re, vagyis kutatás-fejlesztésre költi és óriási fókuszt helyeznek az edukációra – mint a finnek úgy általában. A két nap szakmai programjában a előadások mellett a gyakorlati képzésre is komoly hangsúlyt fektettek: minta szkennelést követően minden résztvevő digitálisan egyénileg megtervezhetett egy szóló restaurációt, majd azt egy CAD/CAM fréz gép segítségével – cca. 12 perc alatt – kifaraghatta.
Helsinki és a Planmeca gyár fantasztikus élményt nyújtott és remek szakmai fejlődési lehetőség volt. Hálás köszönet a szervezésért és az invitálásért Görbe Ferinek!